Napi okosság

Friss topikok

  • [Marci]: Bocsi, itt véletlenül moderáltam:D GGABOR A részvényenkénti 73 Ft-os osztalékért ma van az utols... (2011.06.01. 10:56) OTP
  • [Marci]: A jó öreg alakzatok, még mindig a legmegbízhatóbbak;) (2011.06.01. 08:47) AUDJPY
  • danostomi: ez a honlapot én is nézegettem már de ezt a superképeségét nem tudtam... beszéljünk róla csütörtök... (2011.05.30. 15:24) wow
  • [Marci]: :D Inkább csaj-escortra...nem kis potenciál van a dologban. (2011.05.30. 11:25) Programozott jól-lét.

Okos emberek a technikai elemzésről I.

2011.06.14. 16:12 | [Marci] | Szólj hozzá!

 

John J. Murphy: Technical Analysis Of The Financial Markets

38-42. 

"[...]Először is, definiáljuk magát a tárgyat. A technikai elemzés a piaci mozgások vizsgálata, elsősorban chartok használatával, a jövőbeli ármozgások és trendek előrejelzésének céljából. A „piaci mozgás” kifejezés magába foglalja azt a három alapvető információt, ami a technikai elemző rendelkezésére áll: az árat, a kereskedés volumenét, és a nyitott kontraktusok számát (ez utóbbira csak a határidős ügyletek és az opciós szerződések esetében van szükség). A gyakran használatos „ármozgás” kifejezés számunkra nem tág értelmű, mivel a legtöbb technikai elemző elemzésének szerves részeként felhasználja a volument és a nyitott kontraktusok számát is. […]

Filozófia vagy logika

A technikai elemzés három feltevésen alapszik:

1.       A piaci mozgás mindent beáraz

2.       Az árak trendekben mozognak

3.       A történelem ismétli önmagát

A piaci mozgás mindent beáraz

Ez az állítás a technikai elemzés sarokköve. Ennek megértése és teljes elfogadása nélkül az ezután következő dolgoknak nem sok értelme van. A technikai elemző hisz benne, hogy minden, ami az árat befolyásolhatja, fundamentális, pszichológiai, politikai vagy bármilyen más szempontból, az megjelenik az adott termék aktuális árában. Ennek következtében tehát csupán az ármozgás vizsgálata szükséges. Bár ez az állítás meglehetősen merésznek tűnik, nehéz vele nem egyetérteni, ha valaki megfelelő mennyiségű időt szán arra, hogy felfogja valódi jelentését.

Minden technikai elemző egyöntetűen állítja, hogy a változások a kínálatban és a keresletben visszatükröződnek az árban. Ha a kereslet nagyobb, mint a kínálat, az árak nőni fognak. Ha a kínálat nagyobb, mint a kereslet, az árak esni fognak. Ez a mozgás az alapja minden közgazdasági és fundamentális előrejelzésnek. A technikai elemző ezt az állítást kifordítja, levonva azt a következtetést, hogy ha az árak bármilyen okból emelkednek, akkor a kereslet meghaladja a kínálatot, a fundamentális része a dolgoknak pedig pozitív trendet jelez előre. Ha az árak esnek a fundamentális adatoknak is lefele kell mutatniuk. Ennek az állításnak nem lenne szabad meglepetést okoznia a technikai elemzést tanulmányozóknak. A legtöbb technikai elemző közvetve a fundamentális adatokat vizsgálja. A legtöbb technikai elemző valószínűleg egyetért azzal, hogy a bika és a medve piacokat a kereslet és a kínálat háttérben meghúzódó erői, valamint a piac gazdasági alapjai okozzák. A chartok önmagukban nem mozgatják a piacokat sem fel, sem pedig le. Egyszerűen csak visszatükrözik a piac felfele vagy lefele mutató pszichológiáját.

 A technikai elemzők szabály szerint nem foglalkoznak, az árak emelkedésének vagy esésének okaival. Gyakran egy trend korai szakaszában, vagy kritikus fordulópontoknál senki sem tudja pontosan, hogy miért viselkedik úgy a piac, ahogy. Bár a technikai megközelítés néha egyszerűnek tűnik előfeltevéseiben, az első feltevés mögötti logika, hogy a piac mindent beáraz, egyre szükségszerűbbnek látszik, ha valaki hosszabb távú piaci tapasztalatokat szerez. Ebből az következik, hogy az árak tanulmányozásán kívül nincs szükség semmi másra. Az ár és néhány technikai indikátor elemzésének segítségével az elemző gyakorlatilag hagyja, hogy a piac elárulja neki, merre van a legvalószínűbb mozgási irány. Az elemző nem feltétlenül akar okosabb lenni a piacnál. Minden később tárgyalt technikai segédeszköz csupán arra való, hogy segítse az elemzőt a piaci mozgások tanulmányozásánál. Az technikai elemző tudja, hogy a piacok okkal emelkednek vagy süllyednek. Abban viszont nem hisz, hogy ezeknek az okoknak az ismerete szükséges az előrejelzési folyamathoz.

Az árak trendekben mozognak

A trend koncepciója teljes mértékben nélkülözhetetlen a technikai megközelítéshez. Itt is igaz, hogy ha valaki nem fogadja el ezt a feltevést, nincs értelme tovább olvasnia. Az ármozgás elemzésének lényege, hogy a kialakulóban lévő trendeket még kifejlődésük korai szakaszában felismerjük, abból a célból, hogy a trend irányával megegyező irányban kereskedjünk. Lényegében a legtöbb eszköz ennél a megközelítésnél trendkövető eszköz, ami azt jelenti, hogy céljuk a létező trendek felismerése és követése. Az „árak trendekben mozognak” feltevés egyik következménye, hogy ha egy trend kialakult, akkor nagyobb eséllyel folytatódik, minthogy megtörjön. Ez a következmény természetesen Newton első törvényének adaptációja. Másképpen fogalmazva egy trend folytatódni fog ugyanabba az irányba, amíg meg nem törik. Ez megint csak egy olyan állítás a technikai elemzésről amely körben forgónak tűnik.  Azonban az egész trendkövető megközelítés a meglévő trendek megjátszásán alapszik, amíg azok nem mutatják a fordulat jeleit.

A történelem ismétli önmagát

A technikai elemzés és a piaci mozgás tanulmányozásának jelentős része áll kapcsolatban a pszichológiával. Például a charton fellelhető minták, melyeket az elmúlt évszázadban ismertek fel és tanulmányoztak, bizonyos formákat tükröznek, melyek a charton megjelennek. Ezek a formák a piac bika vagy medve hangulatát fedhetik fel. Mivel ezek a minták a múltban jól működtek, feltehetően a jövőben is jól fognak működni. Az emberi pszichológia tanulmányozásán alapulnak, amely nem mutatja a változás jeleit.  Másképp kifejezve a harmadik feltevést, a jövő megértésének kulcsa a múlt tanulmányozásában rejlik, a jövő csupán a múlt ismétlése."

 

 

 

A bejegyzés trackback címe:

https://bmetozsde.blog.hu/api/trackback/id/tr122983486

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása